RSS feed for Steve

Steve has logged 37 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Age of Sail

Age of Sail

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Glass

Glass

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Häxan

Häxan

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wings

Wings

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry