RSS feed for Steve

Steve has logged 40 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
100 Things

100 Things

2018
×
★★
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Seven Year Itch

The Seven Year Itch

1955
×
★★★½
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Edit this entry  
08
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
Only the Brave

Only the Brave

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
01
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry