RSS feed for Steve

Steve has logged 132 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★½
Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Das perfekte Geheimnis

Das perfekte Geheimnis

2019
×
★½
Edit this entry  
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★½
Edit this entry  
20
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gigantic

Gigantic

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★★
Edit this entry  
18
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry  
16
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★½
Edit this entry  
15
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★
Edit this entry  
13
Contagion

Contagion

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Edit this entry  
08
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Val Lewton: The Man in the Shadows

Val Lewton: The Man in the Shadows

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Edit this entry  
01
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nothing to Hide

Nothing to Hide

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Strong Island

Strong Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cavalcade

Cavalcade

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pauline

Pauline

2010
×
★★★½
Edit this entry  
24
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry