RSS feed for Steve

Steve has logged 157 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Free Country

Free Country

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
8 Women

8 Women

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Killers

The Killers

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
16
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★
Edit this entry  
13
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Edit this entry  
10
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Innocent Blood

Innocent Blood

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
01
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★
Edit this entry  
12
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry