RSS feed for Steve

Steve has logged 668 entries for dramatic films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Edit this entry  
24
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Edit this entry  
23
Meet John Doe

Meet John Doe

1941
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Greatest Show on Earth

The Greatest Show on Earth

1952
×
★★
Edit this entry  
22
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Edit this entry  
18
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ben-Hur

Ben-Hur

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★½
Edit this entry  
10
All the King's Men

All the King's Men

1949
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Edit this entry  
28
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jezebel

Jezebel

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Edit this entry