RSS feed for Steve

Steve has logged 101 entries for family films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★
Edit this entry  
26
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
08
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
English Vinglish

English Vinglish

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mirai

Mirai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Bilby

Bilby

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Alle Jahre wieder

Alle Jahre wieder

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dornröschen

Dornröschen

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Rübezahl - Master of the Mountains

Rübezahl - Master of the Mountains

1957
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
King Thrushbeard

King Thrushbeard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1954
×
★★★
Edit this entry  
02
Frau Holle

Frau Holle

1963
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Edit this entry