RSS feed for Steve

Steve has logged 32 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
14
To Live

To Live

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wings

Wings

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Henry V

Henry V

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Battlefield Earth

Battlefield Earth

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
22
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
06
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry