RSS feed for Steve
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Selfish Giant

The Selfish Giant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Henry V

Henry V

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lou

Lou

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Edith+Eddie

Edith+Eddie

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Garden Party

Garden Party

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Traffic Stop

Traffic Stop

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Edit this entry