RSS feed for Steve

Steve has logged 87 entries for films rated ★★★★★ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
System Crasher

System Crasher

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Lost & Found

Lost & Found

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry