RSS feed for Steve
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    That's Best Picture winner "Parasite" to you, sir!

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★★

    I just LOVE this movie!

  • Free Country

    Free Country

    ★★★

    I read that many people already made the "Tatort meets True Detective" comparison and I think that sums it up pretty great. The movie has a cool, distinctive style and very good performances by the two leads. But the story is super predictable and some of the dialog made me cringe.

  • Missing Link

    Missing Link

    ★★★

    Missing Link is a fun adventure movie, with all the tropes and themes that come with that. It's beautiful to look at and very funny, in some parts. But it's also the weakest Film from Laika (that I have seen), because it is very formulaic and has nothing new to offer.

  • Little Hands

    Little Hands

    ★★★★

    This was quite the intense ride! Interesting choices, when it come to perspective.

  • Manhandled

    Manhandled

    ★★★½

    Film School Drop Outs – Weekly Challenge 2020
    Week 2: Jan. 6-Jan. 12
    Actor - Gloria Swanson

    Of course it was Gloria Swanson's iconic performance as Norma Desmond in Billy Wilder's Sunset Boulevard that brought me here, watching a 96 year old (kinda) rom-com.

    Swanson is super likable and cute in the role. I can totally see why she was a huge star of the silent era. Here she also proofs that she had amazing comedic talent, espacially in the subway scene. Overall the film is reasonably fun to watch, though the themes and it's simple message are quite outdated.

  • Ringu

    Ringu

    ★★★

    What To Watch Challenge 2020
    January: Japanuary
    CW 2 - A Japanese Horror

    I was terrified by the US remake, when it came out in 2002. So this was the perfect excuse to finally check out the original. Sadly, it was a bit of a dispointment. I could appreciate the tight atmosphere and the effective soundtrack, but overall it was kinda boring. It almost played like a crime procdural. The last 5 minutes are truly scary, I just would have hoped that the rest was too.

  • Tampopo

    Tampopo

    ★★★½

    What To Watch Challenge 2020
    January: Japanuary
    CW 1 - A Japanese Comedy

    This was a real joy to watch. It's funny, creative and made me really hungry!

  • The Gold Rush

    The Gold Rush

    ★★★★

    52 Years In 52 Weeks: 2020 Edition
    1925

    Chaplin was an absolute gem and an unbelievable performer. I also think he was a really good actor, overall. I was very impressed with the special effects (for a 95 year old movie). And of course it is HILLARIOUS!

    Dancing buns on spoons, anyone?

  • Serial (Bad) Weddings 2

    Serial (Bad) Weddings 2

    ★½

    Brutally unfunny, offensive and just plain bad.

  • Sanjuro

    Sanjuro

    ★★★★

    Japanuary 2020

    It's funny, fast paced and (obviously) very well crafted. Mifune is so great as the grumpy swag-master samurai.

  • A Clockwork Orange

    A Clockwork Orange

    ★★★½

    So I realized that I've never seen this movie from start to finish, until now. And to be honest, I was a little bit underwhelmed and it's my least favorite Kubrick film to date. Sure, it's visually compelling and taps into a lot of themes and isssues (too much for my taste). But I couldn't connect to the main character. He's a huge, sadistic asshole and I didn't felt sorry for him, for one minute. Malcom McDowell's performance is good but too over the top for me. So yeah, I appreciate the film on a technical level but it didn't get me emotionally.