Highest rated films

  • Arrival

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • Don't Breathe

    ★★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Home Alone

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Room

    ★★★★½

  • Moon

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★★½

  • Ghost in the Shell

    ★★★★½

  • Dope

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Deadpool

Feb 16

Most Watched

The Jungle Book

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Return of the Jedi

twice

The Empire Strikes Back

twice

Star Wars

twice

Last Film

Lammbock

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Adventure
41 films
Action
36 films
Sci Fi
34 films
Drama
28 films
Comedy
26 films
Family
14 films
Fantasy
13 films
Thriller
11 films
Crime
10 films
Animation
9 films
USA
74 films
UK
14 films
Germany
8 films
Ireland
4 films
France
4 films
Spain
3 films
Canada
2 films
Australia
1 film
Japan
1 film
Hong Kong
1 film
English
78 films
German
11 films
French
4 films
Spanish
4 films
Chinese
3 films
Russian
3 films
Japanese
2 films
Cantonese
1 film
Urdu
1 film
Czech
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 29

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Weihnachten bei Hoppenstedts
Average weighted rating:

3.9

Films Steve watched in 2016

  • Lammbock
  • Captain Fantastic
  • The Little Mermaid
  • Bridget Jones's Baby
  • The Shallows
  • When Harry Met Sally...
  • Bridget Jones's Diary
  • Christmas with the Kranks
  • How the Grinch Stole Christmas
  • The Jungle Book
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • A Charlie Brown Christmas
  • Home Alone
  • Weihnachten bei Hoppenstedts
  • Guardians of the Galaxy
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The BFG
  • The Nice Guys
  • Sully
  • The Magnificent Seven
  • Eddie the Eagle
  • Kubo and the Two Strings
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Bambi
  • Prisoners
  • Interstellar
  • Ghost in the Shell
  • Enemy
  • Arrival
  • Suck Me Shakespeer
  • Die Hard
  • The Empire Strikes Back
  • Hell or High Water
  • Moon
  • Star Wars
  • P.S. I Love You
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Finding Dory
  • Sing Street
  • Money Monster
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Jurassic Park
  • Star Trek Beyond
  • Doctor Strange
  • The Conjuring 2
  • Don't Breathe
  • Frozen
  • Perfume: The Story of a Murderer
  • Ghostbusters
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Catch Me If You Can
  • Dope
  • Star Wars
  • The Secret Life of Pets
  • Blade Runner
  • Serial (Bad) Weddings
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Suicide Squad
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Juno
  • The Most Beautiful Day
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Beyond Silence
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • 10 Cloverfield Lane
  • How to Be Single
  • Room
  • They Live
  • Begin Again
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Zootopia
  • X-Men
  • The Jungle Book
  • Captain America: Civil War
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Deadpool

World Map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Cameraperson
  • Aquarius

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more