Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • It

    ★★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★★½

  • Wind River

    ★★★★½

  • Spielberg

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 214 Films watched
  • 17.8 Average per month
  • 4.1 Average per week

Milestones

First Film

Along Came Polly

Jan 1

Most Watched

La La Land

3 times

Three Wishes for Cinderella

twice

Groundhog Day

twice

Star Wars: The Last Jedi

twice

War for the Planet of the Apes

twice

Last Film

Fantastic Mr. Fox

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
102 films
Thriller
59 films
Sci Fi
54 films
Action
50 films
Comedy
48 films
Adventure
43 films
Horror
38 films
Fantasy
27 films
Mystery
25 films
Family
23 films
USA
183 films
UK
31 films
Germany
17 films
Canada
14 films
France
9 films
Australia
6 films
Spain
5 films
China
5 films
New Zealand
5 films
Belgium
4 films
English
197 films
German
24 films
French
19 films
Spanish
16 films
Russian
7 films
Arabic
7 films
Italian
5 films
Japanese
4 films
Swedish
4 films
Hindi
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 36 Added 109

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Steve’s most liked review

Drag Me to Hell

★★★

Horrorctober #1

"Choke on it, bitch!"

Man sieht dem Streifen schon sehr deutlich an, wer da auf dem Regiestuhl saß. Das ist alles zu 100% Rami. Die Effekte sind nicht besonders gut gealtert und dir Höllenkreaturen ziemlich over the top. Aber so soll es ja hier auch sein. Angst hat sich keine eingestellt, dafür eine Menge Spaß.

More reviews

Steve’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Planet Earth II
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Weihnachten bei Hoppenstedts
Average weighted rating:

3.9

Films Steve watched in 2017

  • Fantastic Mr. Fox
  • Dinner for One
  • La La Land
  • The Greatest Showman
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Atomic Blonde
  • Three Wishes for Cinderella
  • John Wick: Chapter 2
  • Die Hard
  • Groundhog Day
  • Weihnachten bei Hoppenstedts
  • Miracle on 34th Street
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Justice League
  • Snow-White and Rose-Red
  • Jingle All the Way
  • It's a Wonderful Life
  • Battle of the Sexes
  • Planes, Trains and Automobiles
  • The Party
  • Toy Story 3
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Toy Story 2
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Toy Story
  • A Ghost Story
  • Bridge of Spies
  • Stronger
  • Kedi
  • Raw
  • Return of the Jedi
  • Detroit
  • The Empire Strikes Back
  • mother!
  • Shadow of a Doubt
  • The Big Heat
  • 12 Angry Men
  • Laura
  • Sunset Boulevard
  • Double Indemnity
  • Star Trek II: The Wrath of Khan
  • Wind River
  • Star Trek: The Motion Picture
  • Star Wars
  • Good Time
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Three Wishes for Cinderella
  • Touch of Evil
  • Spielberg
  • The Third Man
  • The Bride of Frankenstein
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Night of the Living Dead
  • Poltergeist
  • Psycho
  • Evil Dead II
  • War for the Planet of the Apes
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Halloween: A Cut Above the Rest
  • Halloween
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Let the Right One In
  • The Thing
  • 10 Billion: What's On Your Plate
  • The Dark Tower
  • The Exorcist
  • The Witch
  • Dangerous Days: Making 'Blade Runner'
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner: Black Out 2022
  • 2048: Nowhere to Run
  • 2036: Nexus Dawn
  • Blade Runner
  • An American Werewolf in London
  • Lommbock
  • Lammbock
  • Drag Me to Hell
  • Arrival
  • A Street Cat Named Bob
  • Train to Busan
  • The Others
  • The Big Sick
  • Gifted
  • Wenn der Vorhang fällt
  • Manchester by the Sea
  • It
  • Wonder Woman
  • Score: A Film Music Documentary
  • Dunkirk
  • American Beauty
  • Dracula
  • It Comes at Night
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Belko Experiment
  • Moonlight
  • Taxi Driver
  • Children of Men
  • The Shining
  • Frankenstein
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Apocalypse Now
  • War for the Planet of the Apes
  • Insidious
  • The Iron Giant
  • 28 Days Later
  • Baby Driver
  • Spider-Man: Homecoming
  • Super 8
  • The Big Lebowski
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Incendies
  • Fargo
  • Personal Shopper
  • Iron Man
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Boss Baby
  • Power Rangers
  • Knowing
  • The Mummy
  • The Incredibles
  • The Usual Suspects
  • Crimson Peak
  • Wonder Woman
  • Lights Out
  • The Eighth Day
  • Pan's Labyrinth
  • Get Out
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Still Alice
  • Fruitvale Station
  • House of Wax
  • The Mummy
  • Life
  • It Follows
  • Colossal
  • The Darjeeling Limited
  • Gone Girl
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Beauty and the Beast
  • La La Land
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • A Monster Calls
  • 24×36
  • Welcome to the Hartmanns
  • Get Out
  • A History of Violence
  • Kong: Skull Island
  • Neal Brennan: 3 Mics
  • Louis C.K.: 2017
  • Ghost in the Shell
  • Hanna
  • Hunt for the Wilderpeople
  • The Big Short
  • Alien
  • Reservoir Dogs
  • No Country for Old Men
  • The Matrix
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Toni Erdmann
  • Sully
  • The Raid
  • The Notebook
  • Beauty and the Beast
  • Planet Earth II
  • Logan
  • Text for You
  • Jackie
  • The Wave
  • Next Floor
  • The Cove
  • The Martian
  • Nocturnal Animals
  • Passengers
  • Lion
  • Fifty Shades of Grey
  • Raiders of the Lost Ark
  • Fences
  • The Lego Batman Movie
  • Tarzan
  • The Edge of Seventeen
  • Moana
  • Groundhog Day
  • Moonlight
  • Moana
  • Drive
  • Hacksaw Ridge
  • Split
  • Easy A
  • Manchester by the Sea
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • There Will Be Blood
  • He's Just Not That Into You
  • Hidden Figures
  • Deepwater Horizon
  • The Hunt
  • La La Land
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Back to the Future

See all 214

World Map

Highly rated films Steve is yet to see

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • Adventure Time: Islands
  • Saturation
  • Chris Gethard: Career Suicide

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more