RSS feed for Greg
  • 1917

    ★★★

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★

  • Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

    ★★★½

  • Danger God

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★

  • The Vast of Night

    ★★★★

  • Vever (For Barbara)

    ★★★★

  • The Grand Bizarre

    ★★★★

  • Ferris's Room

    ★★½

  • The Post

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Hidden Figures

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★½

  • Olympus Has Fallen

    ★★½

  • Django Unchained

    ★★★

  • Life of Pi

    ★★★½

  • The Rep - A Documentary

    ★★★½

  • Trouble with the Curve

    ★★★

  • The Impossible

    ★★★★½

  • Silver Linings Playbook

    ★★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★

  • Tower

    ★★★★

  • Ted

    ★★★½

  • Seeking a Friend for the End of the World

    ★★★½

  • The Avengers

    ★★★½

  • John Carter

    ★½

  • The Iron Lady

    ★★★½

  • Young Adult

    ★★★½

  • J. Edgar

    ★★★½

  • Hugo

    ★★★★★

  • My Week with Marilyn

    ★★★½

  • Killer Joe

    ★★★★

  • The Descendants

    ★★★½

  • Rise of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • Cowboys & Aliens

    ★★★

  • Super 8

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★½

  • Le Havre

    ★★★½

  • The Tree of Life

    ★★★

  • The Artist

    ★★★½

  • Attack the Block

    ★★★

  • Winnie the Pooh

    ★★★½

  • The Year Dolly Parton Was My Mom

    ★★★

  • Take Shelter

    ★★★½

  • Another Earth

    ★★★★½

  • Terri

    ★★★★

  • Corman's World

    ★★★★

  • Films of Fury: The Kung Fu Movie Movie

    ★★★★

  • Road to Nowhere

    ★★½

  • The Way

    ★★★★

  • Don't You Forget About Me

    ★★★

  • Gone with the Pope

    ★★★★

  • The Maiden Heist

    ★★★★

  • Slumdog Millionaire

    ★★★★

  • Confessions of a Superhero

    ★★★★

  • Spider-Man 3

    ★★½

  • Southland Tales

    ★★★

  • Lights in the Dusk

    ★★★

  • Match Point

    ★★★½

  • The Squid and the Whale

    ★★★★½

  • The Devil and Daniel Johnston

    ★★★★★

  • The Human Stain

    ★★★½

  • 25th Hour

    ★★★★

  • The Secret Lives of Dentists

    ★★★½

  • Bubba Ho-tep

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★½