Sort by

Population40 has logged 159 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Sins of the Fleshapoids

Sins of the Fleshapoids

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Things

Things

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadly Weapons

Deadly Weapons

1974
×
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Harry and Tonto

Harry and Tonto

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Baby

The Baby

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White God

White God

2014
×
★★
Edit this entry  
13
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tenderness of the Wolves

Tenderness of the Wolves

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bring Me the Head of Tim Horton

Bring Me the Head of Tim Horton

2015
×
Edit this entry  
05
The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bear

The Bear

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Voices

The Voices

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blood Freak

Blood Freak

1972
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
Daddy's Deadly Darling

Daddy's Deadly Darling

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

Lemora: A Child's Tale of the Supernatural

1973
×
★★★★
Edit this entry  
12
Crumbs

Crumbs

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The American Dreamer

The American Dreamer

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Flowers

Flowers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Hippie in Israel

An American Hippie in Israel

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Golem: How He Came into the World

The Golem: How He Came into the World

1920
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nightmare Weekend

Nightmare Weekend

1984
×
Read the review Edit this entry  
04
House of Flesh Mannequins

House of Flesh Mannequins

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Editor

The Editor

2014
×
★★★
Edit this entry  
27
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
I Drink Your Blood

I Drink Your Blood

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Finders Keepers

Finders Keepers

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry