Giovanni has logged 54 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Jack the Giant Slayer

Jack the Giant Slayer

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
Read the review Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Justice League Dark: Apokolips War

Justice League Dark: Apokolips War

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

Rascal Does Not Dream of a Dreaming Girl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw V

Saw V

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beyond Re-Animator

Beyond Re-Animator

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry