Henri has logged 376 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
21
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Edit this entry  
15
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★
Edit this entry  
15
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cam

Cam

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★
Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★
Edit this entry  
31
Slither

Slither

2006
×
★★★
Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
28
Dredd

Dredd

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
Edit this entry  
24
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
23
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Predator

The Predator

2018
×
Edit this entry  
16
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry