Henri has logged 150 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Dancing with the Birds

Dancing with the Birds

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fire in Paradise

Fire in Paradise

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
11
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Undone

Undone

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cube

Cube

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Tetro

Tetro

2009
×
Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Hunter

Hunter

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
05
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Edit this entry  
21
Mama

Mama

2013
×
★★
Edit this entry  
18
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Last Days

Last Days

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Who Killed Captain Alex?

Who Killed Captain Alex?

2010
×
Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mega Shark vs. Giant Octopus

Mega Shark vs. Giant Octopus

2009
×
½
Edit this entry  
20
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
Edit this entry  
11
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry