Sort by

Steve has logged 349 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
After the Screaming Stops

After the Screaming Stops

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Festival

The Festival

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
What Doesn't Kill Us

What Doesn't Kill Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tully

Tully

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cam

Cam

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hudson Hawk

Hudson Hawk

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
22 July

22 July

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Fantastic Fear of Everything

A Fantastic Fear of Everything

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paul

Paul

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminal

Terminal

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swearnet: The Movie

Swearnet: The Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Troll

Troll

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry