RSS feed for thegriff
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fear No Evil

Fear No Evil

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
Badge 373

Badge 373

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Debt Collector

The Debt Collector

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
Brass Knuckle Boys

Brass Knuckle Boys

2008
×
★★★
Edit this entry  
12
Too Young To Die!

Too Young To Die!

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maximum Risk

Maximum Risk

1996
×
★★½
Edit this entry  
03
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★
Edit this entry  
03
3000 Miles to Graceland

3000 Miles to Graceland

2001
×
★★½
Edit this entry  
01
Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

Berserk: The Golden Age Arc III - The Advent

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

Berserk: The Golden Age Arc II - The Battle for Doldrey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

Berserk: The Golden Age Arc I - The Egg of the King

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
High School U.S.A.

High School U.S.A.

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Back to the Beach

Back to the Beach

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hollywood Knights

The Hollywood Knights

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Danger Close

Danger Close

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
26
Kingdom

Kingdom

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry