RSS feed for thegriff

thegriff has logged 177 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★
Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
High School U.S.A.

High School U.S.A.

1983
×
★★★
Edit this entry  
14
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
Back to the Beach

Back to the Beach

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★
Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Hollywood Knights

The Hollywood Knights

1980
×
★★★
Edit this entry  
13
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Edit this entry  
07
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Danger Close

Danger Close

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Humanoids from the Deep

Humanoids from the Deep

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★½
Edit this entry  
29
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
26
Kingdom

Kingdom

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Iron Fists and Kung Fu Kicks

Iron Fists and Kung Fu Kicks

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bliss

Bliss

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
VFW

VFW

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Butt Boy

Butt Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
The Furies

The Furies

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Lucky Day

Lucky Day

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Another Day in Paradise

Another Day in Paradise

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

Blood & Flesh: The Reel Life & Ghastly Death of Al Adamson

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The Furies

The Furies

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Rabid

Rabid

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Porno

Porno

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Anna

Anna

2019
×
★★★
Edit this entry