Sort by

BradyTheGuy has logged 492 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Making of Dr. Seuss' 'How the Grinch Stole Christmas!'

The Making of Dr. Seuss' 'How the Grinch Stole Christmas!'

1994
×
Read the review Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
September

September

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Brady Bunch Movie

The Brady Bunch Movie

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★½
Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★★
Edit this entry  
26
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Jack and the Beanstalk

Jack and the Beanstalk

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★
Edit this entry  
25
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★½
Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Edit this entry  
21
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★
Edit this entry  
21
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Edit this entry  
19
Top Five

Top Five

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Hand

Black Hand

1950
×
★★½
Edit this entry  
18
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★½
Edit this entry  
16
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★
Edit this entry  
15
Nick Offerman: American Ham

Nick Offerman: American Ham

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jim Jefferies: Bare

Jim Jefferies: Bare

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
The Men

The Men

1950
×
★★½
Edit this entry  
13
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
You Don't Know Jack

You Don't Know Jack

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
16 Acres

16 Acres

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Kevorkian

Kevorkian

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
12
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Edit this entry  
11
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Quartet

Quartet

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★
Edit this entry  
10
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way

2014
×
★★★
Edit this entry