Sort by

deah has logged 305 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Edit this entry  
25
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
25
Red Nose Day Actually

Red Nose Day Actually

2017
×
Edit this entry  
25
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
About a Boy

About a Boy

2002
×
Edit this entry  
23
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
19
Judgement

Judgement

1999
×
Edit this entry  
19
Quartet for the End of Time

Quartet for the End of Time

1983
×
Edit this entry  
18
The Party's Just Beginning

The Party's Just Beginning

2018
×
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
07
Spring

Spring

2017
×
Edit this entry  
07
Kira Burning

Kira Burning

2018
×
Edit this entry  
05
Colette

Colette

2018
×
Read other review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read other review Edit this entry  
01
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
01
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry  
30
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
27
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Edit this entry  
27
Grandpa Walrus

Grandpa Walrus

2017
×
Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Widows

Widows

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
Edit this entry  
20
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Edit this entry  
18
Papillon

Papillon

2017
×
Edit this entry  
18
Hamlet

Hamlet

2015
×
Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Margarita with a Straw

Margarita with a Straw

2014
×
Edit this entry  
11
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
Edit this entry  
11
Mile 22

Mile 22

2018
×
Edit this entry  
10
Funny Face

Funny Face

1957
×
Edit this entry  
10
Woodshock

Woodshock

2017
×
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry