Sort by

deah has logged 284 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
31
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Edit this entry  
23
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Victim

Victim

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Gossamer Folds

Gossamer Folds

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Breaking Fast

Breaking Fast

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Penelope

Penelope

2006
×
Edit this entry  
30
Drop Dead Fred

Drop Dead Fred

1991
×
Edit this entry  
29
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Edit this entry  
14
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Copenhagen

Copenhagen

2002
×
★½
Edit this entry  
04
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Edit this entry  
31
Rams

Rams

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tag

Tag

2015
×
Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Third Day

The Third Day

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Transfiguration

The Transfiguration

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Hanna

Hanna

2011
×
Edit this entry  
15
The Argument

The Argument

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Edit this entry  
15
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
Edit this entry