Sort by

lau has logged 125 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

Shiny_Flakes: The Teenage Drug Lord

2021
×
Edit this entry  
26
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
22
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
If I Can't Have Love, I Want Power

If I Can't Have Love, I Want Power

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
01
The Thief

The Thief

2011
×
Edit this entry  
01
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry