julia has logged 144 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Watch the Shadows Dance

Watch the Shadows Dance

1987
×
Edit this entry  
30
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
30
The Leading Man

The Leading Man

1996
×
½
Edit this entry  
29
Archer's Adventure

Archer's Adventure

1985
×
Edit this entry  
29
The Bit Part

The Bit Part

1987
×
Edit this entry  
28
The Peacemaker

The Peacemaker

1997
×
★★½
Edit this entry  
28
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★½
Edit this entry  
27
The Human Stain

The Human Stain

2003
×
Edit this entry  
27
Strangerland

Strangerland

2015
×
★★
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
25
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mariah Carey's Merriest Christmas

Mariah Carey's Merriest Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
29
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Go Figure

Go Figure

2005
×
Edit this entry  
14
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
½
Read prior review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
Read the review Edit this entry  
31
Unfriended

Unfriended

2014
×
Read prior review Edit this entry  
31
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
Edit this entry  
29
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Windrider

Windrider

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Madeline

Madeline

1998
×
Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
10
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Do Not Reply

Do Not Reply

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Academic Super Squad

Academic Super Squad

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
14
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry