RSS feed for Michael Dang
  • 1917

    1917

    ★★★★½

    1917 is a beautifully designed film with meticulous care to the craft of forming an unthinkable edited one-take film. A cheat as it is edited but that would have been an impossible feat with the genre of the film. Sam Mendes, takes a humane approach to war as two soldiers are tasked with marching their way to stopping an ambush that includes one of their brothers. A simple premise with little distracting subplots that detour the story but adds layers…

  • Shadow

    Shadow

    ★★★

    half baked reviews:
    Girlfriend: Why do you carry an umbrella everywhere you go now?
    Me: No reason.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★½

    "Yer fond of me lobster aint' ye?"

    The long haunting sound of a horn, the claustrophobic space of the screen, the gorgeous black and white aesthetic, the erratic cuts and nature of the story, and the performance that rips away the boy that used to be Edward Cullen. There is so much to enjoy about The Lighthouse and yet there is a lot to digest in Robert Eggers' second eerie feature that explores horrors of isolation between two men that…

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    "This is Meg, Amy, Beth, and Jo."

    Greta Gerwig's latest and first foray into adapting a long-standing novel—one that has 6 film adaptions under its belt—and still somehow Gerwig rejuvenates the adaption with her touch that neither overly dramatises the story or loses any of the powerful source material that made the novel popular throughout the years. Having no prior knowledge of the novel or any of the other adaptions that followed—apart from the Friends episode. I had no comparisons…

  • 6 Underground

    6 Underground

    6 reasons to watch 6 Underground:
    1. Ryan Reynolds
    2. Get super drunk or high (then the jokes become bearable)
    3. Ryan Reynolds
    4. If you want to have a seizure
    5. Or motion sickness
    6. I'm really stretching it but Ryan Reynolds

  • Tarzan

    Tarzan

    ★★★★★

    half baked review:
    Terk is female. I was 25 and in year 2020 when I found out Terk is female. People need to know this. Idk why but they need to know. TERK IS FEMALE! Am I experiencing a Mandela effect???

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★½

    "So we’re just going to ignore the bear then?"

    Its been two weeks since my viewing of Midsommar, and my last film of the year before the new decade. I still have no idea how to describe the hallucinogenic nightmare that is Ari Aster's mindbending new film. Beautifully shot and possibly one of the best on-screen interpretation of a hallucinogen drug escapade (my fave kind). Yet, I could not fully vibe with the often slow prodding story that heads deeper…

  • The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★★★

    youtu.be/km40jvV5lhM?t=16

    This is why we love Kronk and this is why Disney is afraid to give us the spinach puffs recipes that will wreak havoc upon the world harder than the Szechuan sauce debacle of 2018.

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

    Rise of Skywalker: can I copy your homework?

    Endgame: yeah just change it up a bit.

    Rey: I...am....all the Jedi.

    But for reals the whole story is a lesser version of Endgame and I almost went full Marriage Story Adam Driver at that lefthanded Rey scene before the end. (You know which one 😠)

  • Treasure Planet

    Treasure Planet

    ★★★★½

    "You got the makings of greatness in you, but you got to take the helm and chart your own course."

    A gorgeous blend of hand-drawn and 3D animation works well especially considering the film was released in 2002. Treasure Planet offers a fast-paced adventure rendered in a beautifully animated outer space filled with unique animal/alien species that fly space pirate ships. What is there not to enjoy?

    A unique premise of sci-fi space pirates hunting for the location of a…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    "The thought of having sex with you makes me want to peel my skin off."

    Oh, I'm so keen on marriage.

    There are always two sides to a breakup. Both will show light to themselves and the bitterness to the other (generally). Noah Baumbach's Marriage Story tackles a personal influence of the director's life that is divorce, and the film peels slowly the layers of the emotional turmoil of the act of separation that adds more with the inclusion of…

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★½

    *insert Benoit Blanc's doughnut hole analogy*

    Rian Johnson's newest star-studded hit that punctures a hole through a piece of bread that leaves the audience wanting more to fill that hole to answer the questions of the mystery that surrounds the missing part that is the hole and I have no idea where I was going with this but I wanted to make a doughnut hole reference because that scene is the greatest feat in Daniel Craig's career cos I don't…