• The Northman

    ★★½

  • The Batman

    ★★★★★

  • Don't Look Up

    ★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • House of Gucci

  • Squid Game

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Lost Daughter

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★

  • The Hand of God

    ★★★★

  • The Power of the Dog

    ★★

  • Parallel Mothers

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Last Letter From Your Lover

    ★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Blue Miracle

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • CODA

    ★★★★★

  • Wild Mountain Thyme

    ★★★★

  • Jackie

    ★★★½

  • Holidate

    ★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Rebecca

    ★★½

  • The Devil All the Time

    ★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • Tenet

    ★★★★

  • The Kissing Booth 2

  • Shiva Baby

    ★★★★

  • Mulan

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Eli

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★★★

  • Earthquake Bird

    ★★★

  • The Irishman

    ★★★½

  • Saria

    ★★★★

  • Tall Girl

  • True History of the Kelly Gang

    ★½

  • Endings, Beginnings

    ★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • The King

    ★★

  • Joker

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • The Lion King

    ★★

  • The Last Czars

    ★★★★

  • Daughter

    ★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

    ★★★★½

  • Chasing Happiness

    ★★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • The Staggering Girl

    ★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Beanpole

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★½