Sort by

theironcupcake has logged 66 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pixote

Pixote

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sex by Advertisement

Sex by Advertisement

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Career Bed

Career Bed

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Not Without My Handbag

Not Without My Handbag

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gore Gore Girls

The Gore Gore Girls

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wizard of Gore

The Wizard of Gore

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Translator

A Translator

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Possessed

Possessed

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
Brainstorm

Brainstorm

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Girl Crazy

Girl Crazy

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scum of the Earth!

Scum of the Earth!

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heleno

Heleno

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gruesome Twosome

The Gruesome Twosome

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Behind the Sun

Behind the Sun

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cyberstalker

Cyberstalker

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Color Me Blood Red

Color Me Blood Red

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Human Voice

Human Voice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Black Orchid

The Black Orchid

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Candy Goes to Hollywood

Candy Goes to Hollywood

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tag: The Assassination Game

Tag: The Assassination Game

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Reckless

Reckless

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 33

The 33

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer Heat

Summer Heat

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Adam

Adam

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Creature Comforts

Creature Comforts

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wakefield Poole's Bible!

Wakefield Poole's Bible!

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Project Power

Project Power

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Two Thousand Maniacs!

Two Thousand Maniacs!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
300

300

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Feast

Blood Feast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Post Grad

Post Grad

2009
×
Read the review Edit this entry  
12
Casual Sex?

Casual Sex?

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jammin' the Blues

Jammin' the Blues

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Demolitionist

The Demolitionist

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Interzone

Interzone

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
American Playhouse: The Skin of Our Teeth

American Playhouse: The Skin of Our Teeth

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry