theironcupcake has logged 517 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Club Paradise

Club Paradise

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Comedy of Terrors

The Comedy of Terrors

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Big Bully

Big Bully

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Hockey Night

Hockey Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghosts on the Loose

Ghosts on the Loose

1943
×
½
Read the review Edit this entry  
05
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

Scream, Queen! My Nightmare on Elm Street

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Alibi

Midnight Alibi

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Distant Drummer: A Movable Scene

The Distant Drummer: A Movable Scene

1970
×
Read the review Edit this entry  
04
This Is Francis X. Bushman

This Is Francis X. Bushman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Glass Wall

The Glass Wall

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Salem's Lot

Salem's Lot

1979
×
Read the review Edit this entry  
01
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Monster of Camp Sunshine or How I Learned to Stop Worrying and Love Nature

The Monster of Camp Sunshine or How I Learned to Stop Worrying and Love Nature

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Long Train Running: A History of the Oakland Blues

Long Train Running: A History of the Oakland Blues

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Regret

No Regret

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sammy Davis, Jr.: I've Gotta Be Me

Sammy Davis, Jr.: I've Gotta Be Me

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wrong Cheer Captain

The Wrong Cheer Captain

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
LuLaRich

LuLaRich

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bad Blood

Bad Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alcatraz Island

Alcatraz Island

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Muhammad Ali

Muhammad Ali

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If Looks Could Kill

If Looks Could Kill

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stalked By My Doctor: Just What the Doctor Ordered

Stalked By My Doctor: Just What the Doctor Ordered

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
2012

2012

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry