Sort by

Jack has logged 307 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Dirty God

Dirty God

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Antarctica

Antarctica

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Education

Education

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hunger

Hunger

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Perfect 10

Perfect 10

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry