Sort by

Jack has logged 48 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mute

Mute

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Walking Dead: The Journey So Far

The Walking Dead: The Journey So Far

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Chris Rock: Tamborine

Chris Rock: Tamborine

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pollock

Pollock

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding Neverland

Finding Neverland

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
City of Angels

City of Angels

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
WarGames

WarGames

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brave

Brave

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry