• Out There Halloween Mega Tape

    Out There Halloween Mega Tape

    ★★★★

    I watched this on VHS which was absolutely the perfect way to experience this. If your’e a fan of WNUF, there’s a lot to love here from the pitch perfect recreation of 90s era television to the callbacks to the first movie and a fun storyline that goes places you definitely won’t expect. I continue to be impressed by everything this team makes.

  • Prey

    Prey

    ★★★★½

    Just as thrilling on the second watch. I'm already waiting for Neca to announce figures for Naru and this Predator.

  • Prey

    Prey

    ★★★★½

    I love the original Predator and several others in the franchise, but I think this one just jumped into the top slot. Strong contender for my favorite movie of the year with a badass female protagonist, a stripped down story that jumps right into the action, Beautiful cinematography. and the Predator looking as cool and intimidating as it ever has. Some excellent bloody intense action scenes make this a rollercoaster of a movie and I can't wait to watch it again.

  • Minions: The Rise of Gru

    Minions: The Rise of Gru

    ★★★½

    Surprisingly better than I expected!

  • Phantom of the Mall: Eric's Revenge

    Phantom of the Mall: Eric's Revenge

    ★★★★

    Even better on the rewatch! This is a fun one.

  • The Bob's Burgers Movie

    The Bob's Burgers Movie

    ★★★★

    It's like an extra long episode of the show with a higher animation budget. That's exactly what I wanted. Never change Belchers.

  • Streamer Stalker

    Streamer Stalker

    ★★★★

    Screened as part of Chattanooga Film Fest 2022

    A good mix of humor and the kind of real life horror that fandom can lead to.

  • The Woodsman

    The Woodsman

    ★★★★

    Screened as part of Chattanooga Film Fest 2022

    I'd love to watch this every year around the holidays along with Treevenge.

  • Reklaw

    Reklaw

    ★★★½

    Screened as part of Chattanooga Film Fest 2022

    I would watch a movie or series made from this in a heartbeat. Great performances, and how can you not want more Lance Henriksen?

  • Weee Wooo

    Weee Wooo

    ★★★½

    Screened as part of Chattanooga Film Fest 2022

    Great sound design with one jump scare that's super effective. There's tons of unsettling atmosphere in this short.

  • Wish You Were Here

    Wish You Were Here

    ★★★

    Screened as part of Chattanooga Film Fest 2022

  • Voyeur(s)

    Voyeur(s)

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Screened as part of Chattanooga Film Fest 2022

    Very creepy setup with some pretty disturbing scenes, but the meta ending kind of took me out of it. I just wanted more of that main story. Still, really well done even if it left me wanting me.