Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Last Movie Stars

The Last Movie Stars

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Light & Magic

Light & Magic

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Prey

The Prey

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Burning

The Burning

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hypochondriac

Hypochondriac

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Battleship

Battleship

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spy

Spy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Invasion U.S.A.

Invasion U.S.A.

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wayne's World 2

Wayne's World 2

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Habit

Habit

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Head of the Family

Head of the Family

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop II

Beverly Hills Cop II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beverly Hills Cop III

Beverly Hills Cop III

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry