Joe has logged 248 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coffee & Donuts

Coffee & Donuts

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
Bliss

Bliss

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tales of Halloween

Tales of Halloween

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Abattoir

Abattoir

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moving

Moving

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gate

The Gate

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry