Joe has logged 362 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

Total Excess: How Carolco Changed Hollywood

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knights of Badassdom

Knights of Badassdom

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Commando

Commando

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Songbird

Songbird

2020
×
Edit this entry  
12
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skylines

Skylines

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Breach

Breach

2020
×
Edit this entry  
05
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hunter Hunter

Hunter Hunter

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fatman

Fatman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Alien Nation

Alien Nation

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry