• The Card Counter

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • CODA

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • Black Is King

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • Alone

    ★★

  • Nine Days

    ★★★½

  • The Father

    ★★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Bad Hair

    ★★

  • Bombshell

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Knives Out

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★½

  • Rodman: For Better or Worse

    ★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • First Cow

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Marriage Story

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Aladdin

  • Us

    ★★★★½

  • For Sama

    ★★★½

  • Abe

    ★½

  • The Report

    ★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

  • Honey Boy

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bad Times at the El Royale

    ★★½

  • High Life

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

  • Beautiful Boy

    ★★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

  • Long Way Back Home

    ★★★

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

    ★★½

  • BlacKkKlansman

  • Cold War

    ★★★★

  • A Quiet Place

    ★★

  • Isle of Dogs

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Phantom Thread

  • Star Wars: The Last Jedi

    ½

  • Blade Runner 2049

  • I, Tonya

    ★★★★