Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alone

Alone

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Abe

Abe

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Long Way Back Home

Long Way Back Home

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry