Sort by

josh has logged 65 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★
Edit this entry  
06
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Homefront

Homefront

2013
×
★★
Edit this entry  
06
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★
Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★
Edit this entry  
23
Jackass Presents: Bad Grandpa

Jackass Presents: Bad Grandpa

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Edit this entry  
11
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Edit this entry  
03
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Edit this entry  
26
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
21
Argo

Argo

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
21
50/50

50/50

2011
×
★★★
Edit this entry  
19
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Grease

Grease

1978
×
★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ted

Ted

2012
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Sharknado

Sharknado

2013
×
Edit this entry  
11
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
Edit this entry  
28
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★★
Edit this entry  
28
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Edit this entry