Sort by

josh has logged 318 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Goat

Goat

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Sunset Song

Sunset Song

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Whole Truth

The Whole Truth

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Billy Jack

Billy Jack

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry