Sort by

Josh has logged 138 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
All Monsters Attack

All Monsters Attack

1969
×
★★
Edit this entry  
30
Topaz

Topaz

1969
×
★★★
Edit this entry  
30
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces

Faces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaft

Shaft

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Edit this entry  
29
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
First Love

First Love

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Son of Godzilla

Son of Godzilla

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★
Edit this entry  
26
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Edit this entry  
25
School Daze

School Daze

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Xtro

Xtro

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of Astro-Monster

Invasion of Astro-Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Effects

Effects

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★★
Edit this entry  
24
Extraction

Extraction

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
24
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★
Edit this entry  
23
The Boy

The Boy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Passion

Passion

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Edit this entry  
21
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
21
Fighting Elegy

Fighting Elegy

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry