• The Stranger

    ★★★★

  • Hair-Raising Hare

    ★★★★

  • Detour

    ★★★★★

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★★

  • Fallen Angel

    ★★★★

  • A Study in Choreography for Camera

    ★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • San Pietro

    ★★★

  • Hangover Square

    ★★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★

  • Bluebeard

    ★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Phantom Lady

    ★★★★

  • At Land

    ★★★★

  • The Gang's All Here

    ★★★★★

  • Phantom of the Opera

    ★★

  • Five Graves to Cairo

    ★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Journey into Fear

    ★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★★★

  • Saludos Amigos

    ★★

  • Bambi

    ★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • Saboteur

    ★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★

  • I Wake Up Screaming

    ★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Blood of Jesus

    ★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Blind Alley

    ★★★

  • Stagecoach

    ★★★★★

  • Angels with Dirty Faces

    ★★★

  • Tell Your Children

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★

  • Grand Illusion

    ★★★★★

  • Redes

    ★★★★

  • Bullets or Ballots

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • The Raven

    ★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★

  • The Devil Is a Woman

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★

  • Maniac

    ★★★

  • Our Daily Bread

    ★★★★

  • The Thin Man

    ★★★★

  • The Scarlet Empress

    ★★★★

  • The Black Cat

    ★★★★★

  • Land Without Bread

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Baby Face

    ★★★★

  • Three Little Pigs

    ★★★

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★

  • Zero for Conduct

    ★★★★