Katie Mae Ryan has logged 140 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Caged

Caged

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cinderella

Cinderella

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Colossal

Colossal

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Action Point

Action Point

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Year One

Year One

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dick

Dick

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry