• When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • The Neighbors' Window

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • Scorpio Rising

    ★★★★

  • Fireworks

    ★★★

  • Attack the Block

    ★★½

  • Scream

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★½

  • Tokyo Drifter

    ★★★★★

  • Velvet Goldmine

    ★★★★

  • Blackmail

    ★★★½

  • Edward II

    ★★

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★

  • Caged

    ★★

  • Floating Weeds

    ★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Children's Hour

    ★★★