Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Goat

The Goat

1921
×
★★★★
Edit this entry  
08
Kieślowski Cannes 94

Kieślowski Cannes 94

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
Read the review Edit this entry  
06
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Two Mouseketeers

The Two Mouseketeers

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cops

Cops

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★
Edit this entry  
17
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hero

The Hero

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
1941

1941

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
Edit this entry  
04
Another Day at the Office

Another Day at the Office

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★
Edit this entry  
03
The Gauntlet

The Gauntlet

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pennies from Heaven

Pennies from Heaven

1981
×
Read the review Edit this entry  
28
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heart of Glass

Heart of Glass

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Remember My Name

Remember My Name

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thinning the Herd

Thinning the Herd

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Popeye

Popeye

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry