Sort by

TheKing0fComedy has logged 38 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
24
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fatal Pulse

Fatal Pulse

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Vampire and the Ballerina

The Vampire and the Ballerina

1960
×
★★½
Edit this entry  
23
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
17
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
15
Switchin' Kitten

Switchin' Kitten

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★
Edit this entry  
12
Parent Teacher

Parent Teacher

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★
Edit this entry  
10
The Night of the Living Duck

The Night of the Living Duck

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
McFarland, USA

McFarland, USA

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hyde and Go Tweet

Hyde and Go Tweet

1960
×
★★★
Edit this entry  
03
The Birds

The Birds

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Titane

Titane

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Working Girls

Working Girls

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dime to Retire

Dime to Retire

1955
×
★★★½
Edit this entry  
01
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry