TheKinoCorner has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Meantime

Meantime

1983
×
★★★★
Edit this entry  
13
Body Double

Body Double

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Censor

Censor

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
RKO 281

RKO 281

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Paprika

Paprika

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Agony: The Life and Death of Rasputin

Agony: The Life and Death of Rasputin

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Patriotism

Patriotism

1966
×
Read the review Edit this entry  
25
The Diamond Arm

The Diamond Arm

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Walking the Streets of Moscow

Walking the Streets of Moscow

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Adventures of a Dentist

Adventures of a Dentist

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wings

Wings

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amusement Park

The Amusement Park

1973
×
Read the review Edit this entry  
13
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
09
Buck Breaking

Buck Breaking

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Symbol

Symbol

2009
×
Read the review Edit this entry  
05
Postal

Postal

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
R100

R100

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
Edit this entry  
21
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Edit this entry