Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Demons

Demons

1985
×
★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Old

Old

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Unknown

The Unknown

1927
×
Read the review Edit this entry  
21
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Senior Year

Senior Year

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Firestarter

Firestarter

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★½
Edit this entry  
17
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Replacements

The Replacements

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Radio

Radio

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Thesis

Thesis

1996
×
★★
Edit this entry  
12
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead Trap

Evil Dead Trap

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Green Ghost and the Masters of the Stone

Green Ghost and the Masters of the Stone

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Edit this entry  
27
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ambulance

Ambulance

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry