Sort by

J. has logged 42 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Out 1

Out 1

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kind Hearts and Coronets

Kind Hearts and Coronets

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Heights

In the Heights

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
F9

F9

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wanda

Wanda

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chelsea Girls

Chelsea Girls

1966
×
½
Read the review Edit this entry  
25
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kes

Kes

1969
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
½
Read the review Edit this entry  
16
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Grand Hotel

Grand Hotel

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Cimarron

Cimarron

1931
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Hi, Mom

Hi, Mom

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paisan

Paisan

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greed

Greed

1924
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shoah

Shoah

1985
×
Read the review Edit this entry  
01
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red Desert

Red Desert

1964
×
Read the review Edit this entry