Sort by

John has logged 419 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
PTU

PTU

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
Read the review Edit this entry  
19
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Edit this entry  
19
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ida

Ida

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Miami Connection

Miami Connection

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Judex

Judex

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The 47 Ronin

The 47 Ronin

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love Exists

Love Exists

1960
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1958
×
★★★½
Edit this entry  
16
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Edit this entry  
14
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Student of Prague

The Student of Prague

1913
×
★★½
Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★½
Edit this entry  
10
Kino Eye

Kino Eye

1924
×
Read the review Edit this entry  
10
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Cure

The Cure

1917
×
★★★★
Edit this entry  
09
Legendary: Tomb of the Dragon

Legendary: Tomb of the Dragon

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The November Man

The November Man

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Breakheart Pass

Breakheart Pass

1975
×
★★★
Edit this entry  
09
Zvenigora

Zvenigora

1928
×
Read the review Edit this entry  
08
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Unholy Three

The Unholy Three

1925
×
★★★
Edit this entry  
08
He Who Gets Slapped

He Who Gets Slapped

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
R100

R100

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Apart from You

Apart from You

1933
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry