RSS feed for Owen
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glory

Glory

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Dark Crystal Age Of Resistance

The Dark Crystal Age Of Resistance

×
★★★★
Edit this entry  
30
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry